Darłowo - jaka jest lokalizacja, co warto wiedzieć, jaka jest hi

Darłowo to piękne miasto usytuowane w pobliżu ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego, w której odnajdziemy drogocenne zabytki architektury. Pierwsze notatki o miejscowości pochodzą z XI stulecia, kiedy na miejscu obecnego miasta Darłowo istniała osada rybacka, której mieszkańcy trudnili się zwykłymi dla tego regionu zajęciami – tkactwem, żeglarstwem bądź rybołówstwem. Prawa miejskie zostały nadane z początkiem czternastego wieku co, nasiliło ożywienie Darłowa oraz umożliwiło, w poł. XIV stulecia postawić zamek książęcy. Dzisiaj średniowieczny zamek książęcy jest udostępniony do zwiedzania i sprawuje funkcję muzeum. Prócz wystaw stałych, tworzone w tamtym miejscu są bardzo intrygujące ekspozycje czasowe. Prócz tego na zamku organizowana jest znaczna ilość imprez kulturalnych. Z zabytkowych budynków trzeba jeszcze wyszczególnić kościoły: Mariacki, św. Jerzego oraz św. Gertrudy czy Kamienną Bramę jedyne co ocalało z murów grodzkich.

Darłowo to nie tylko znane zabytki, ale dodatkowo leczniczy mikroklimat, 20 kilometrów rozległych plaż i czyste środowisko naturalne. Magia tego miasta przyciąga rokrocznie tłumy urlopowiczów. Ze względu na pewne oddalenie od brzegu morskiego, noclegi w Darłowie - w płd. jego części i w centrum miejscowości - są zazwyczaj tańsze wobec tego stanowią znakomitą alternatywę dla letników planujących wakacje w ekonomicznym wariancie. Najsłynniejsza, wypoczynkowa część Darłowa – Darłówko położona jest tuż nad morzem. W Darłówku znajduje się też port przeładunkowy, rybacki a także turystyczny. Turyści mogą zachwycać się jednostkami pływającymi o długości do 75 metrów i zanurzeniu aż do 4 metrów.

Nieopodal wschodniej części nabrzeża cumują statki wycieczkowe, oferujące urlopowiczom wyprawy po morzu. Tuż przy wejściu do portu zlokalizowana jest latarnia morska. Aktualnie wieża latarni ma wysokość 22m. Latarnię zbudowano w XIX. w. jej wieża była wówczas sporo niższa i dopiero wraz z kolejnymi naprawami (ostatnia w 1927 roku) osiągnęła dzisiejszy wygląd. Ażeby kutry, statki i jachty miały szansę wypływać z portu, na rzece wybudowano nietypowy, rozsuwany most, łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Powinno się go obejrzeć, bowiem jest to jedyny taki most w naszym kraju.

Bogatą bazę noclegową Darłowa, a zwłaszcza jego nadmorskiej dzielnicy Darłówka (ponad 200 prezentacji obiektów noclegowych) znajdą Państwo tutaj --> noclegi w Darłowie (Darłówku)

 

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wicie.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0