Jarosławiec - Jakie są ciekawostki tego miejsca? Co robić? Co zwiedzać? Czy warto tu przyjechać?

  • location_on Jarosławiec, ul. undefined

Jarosławiec to urlopowa wieś na środkowym pobrzeżu naszego morza, na klifowym jego brzegu, między lasami, niedaleko dwóch jezior Kopań i Wicko. W opasujących Jarosławiec lasach odszukamy nie tylko powszechnie występującą sosnę, ale także daglezję, modrzew, sosnę czarną. Specyficzny krajobraz, zatorfione równiny, wydmy a także jez. Wicko to walory turystyczne Jarosławca.

Z połowy szesnastego stulecia pochodzą pisane notatki odnoszące się do obecnego Jarosławca. W owym czasie społeczność wioski trudniła się w zasadzie pozyskiwaniem i obróbką bursztynu oraz rybołówstwem. Pierwsi turyści rozpoczęli zjeżdżać do Jarosławca u schyłku XIX stulecia. Wyjątkową ciekawostką była w owym okresie szeroka aż na kilometr drobno piaszczysta plaża, niestety, przez lata Bałtyk wydzierał plażę. Rozpoczęto ochraniać piaszczysty brzeg budując opaskę, skutkiem ubocznym było to, iż morze wyrzucało na brzeg kamienie. W 2009 r. wykonano prace mające na celu odtworzenie plaży, przepompowano z morza ogromne ilości piasku i rozrzucono go na plaży. Teraz plaża jest szeroka, piaszczysta i przygotowana na przyjęcie jeszcze większej liczby plażowiczów.

Następną ciekawostką miejscowości letniskowej stanowi pochodząca z XIX stulecia latarnia morska, pobudowana w celu zmniejszenia liczby katastrof statków, do których często dochodziło w tym sektorze Bałtyku. Pierwotny budynek latarni był za niski, przeznaczono go więc na pomieszczenia latarników a nieopodal zbudowano wysoką na 33 m okrągłą, ceglaną wieżę. Obecnie latarnię można zwiedzać, na jej szczyt wiodą drewniane, kręte schody.

W miejscowości funkcjonuje różnorodna baza turystyczna, działa tutaj sporo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, domów wypoczynkowych oferujących kwatery i pokoje w Jarosławcu, a też kempingów.

 

Ostatnia aktualizacja - maj 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wicie.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0